כך תקבלו רישיון נוטריון

נוטריון הנו עורך דין שמחזיק בוותק של 10 שנים ובמגוון סמכויות נוספות, סמכויות שמאפשרות לו להעניק שירותים ציבוריים, כך שבאופן כללי ניתן לומר שנוטריון רשאי לאשר, להעיד, לאמת ולערוך מסמכים משפטיים. את סמכויות הנוטריון מקבלים לאחר שעוברים הסמכה פרטנית בהתאם לחוק הנוטריונים, וכמובן רק אם עומדים במגוון כללים נוקשים, וזאת כי הנוטריון מחזיק בהשפעה רבה ודי בחתימת הנוטריון על גבי מסמך בכדי שזה יהפוך לעדות קבילה בעת משפט. אם נציץ בדפי ההיסטוריה, נמצא שעד שנת 1976 היו בארץ שני סוגים של נוטריונים: נוטריון שהחזיק בתפקיד ציבורי שעסק במסמכים פנימיים ונוטריון שעסק במסמכים שנגעו לחו”ל, אך כיום הנוטריון עוסק בשני האפיקים במקביל. מתעניינים להיות נוטריונים? ריכזנו עבורכם את השלבים השונים בתהליך, לצד פרטים חשובים שמסייעים לקבל את הרישיון הנחשק.

 תנאי סף להסמכת נוטריון

נוטריון הנו דמות ציבורית וחלק מהותי מתפקידיו מיוחסים אך ורק לו. מכאן שתהליך הסמכת נוטריון מצריך לעמוד בשורה של כללים נוקשים, ועל כן אם גם אתם תוהים איך להפוך לנוטריון, ראשית נציג את חמשת תנאי הסף:
  1. הנוטריון צריך להיות אזרח ישראלי.
  2. הנוטריון צריך להיות חבר בלשכת עורכי הדין בארץ.
  3. ההיסטוריה של הנוטריון צריכה להיות נקייה ללא רבב – הוא אינו יכול להחזיק בעבירת קלון והוא אינו יכול להתקדם לעבר התפקיד אם בעבר הוא הושעה מלשכת עורכי הדין.
  4. חובה לעבור השתלמות מיוחדת.
  5. הנוטריון צריך להחזיק בניסיון של 10 שנים בתחום עריכת הדין.

 כיצד עובד תהליך ההסמכה?

נשמע כיוון מעניין? כך תהפכו לנוטריון – עברו אחר השלבים הבאים: עורך דין שמגלה עניין בלהיות נוטריון ראשית צריך לוודא שהוא עומד בחמשת תנאי הסף שזה עתה ציינו. לאחר מכן עליו להגיש את מועמדותו בוועדה לרישוי נוטריונים במשרד המשפטים, כאשר ועדה זו מתכנסת רק כפעמיים בשנה, והיא זו שבוחנת את היתכנות המועמד. בכדי להתעדכן מתי מתכנסת הוועדה יש להיכנס לאתר של משרד המשפטים, ובאותה הזדמנות מוטב להוריד מהאתר טפסים רלוונטיים. מה עוד? צריך לשלם אגרה ולשלוח את הבקשה בהתאם למועד האחרון שצוין באתר. לאחר שמבררים אודות המועד, בודקים שעומדים בתנאי הסף וממלאים טפסים רלוונטיים, צריך לצרף לבקשה מספר מסמכים. להלן רשימת המסמכים הרצויה:
  • אישור מקורי מלשכת עורכי הדין – אישור שמעיד על חוסר הרשעות משמעת.
  • תעודת אזרחות עדכנית ממשרד הפנים, או לחלופין רישיון לישיבת קבע בארץ.
  • תצהיר אישי בו מפרטים אודות הניסיון כעורך דין – חשוב להקפיד על ציון תאריכים מדויקים.
הגשתם את הכול וקיבלתם אור ירוק? עתה יש לעבור השתלמות ייעודית, השתלמות שסה”כ אורכת כ8 שעות. היכן עוברים אותה? במגוון מוסדות לימוד שהוועדה מכירה בהם. פירוט מדויק תימצאו באתר של משרד המשפטים, תחת הקטגוריה “הסמכת נוטריונים”. בחרתם יעד? סדרו את התשלום מראש! לאחר שעוברים את ההשתלמות בהצלחה עומדים בפני שלב נוסף – צריך לקבל את אישורה של הועדה. עוד נציין שגם לאחר השגת התואר המיוחל אין לטעות שזהו סוף פסוק, אלא כל הזמן יש לוודא שמתנהלים כראוי, וזאת כי ישנה ועדה מפקחת, משמע אם בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין חושב שהנוטריון הפר את כללי האתיקה, או אינו יישר קו עם מספר כללים שמצופים ממנו, הרי שהוא רשאי לגזול את הרישיון.

זקוקים לייעץ נוטריוני מקצועי? צרו איתנו קשר!

 כללי אתיקה להסמכת נוטריון

כאמור נוטריון נדרש לעמוד במגוון חוקי אתיקה שקבועים בחוק, ופה נפרט מהם: על הנוטריון להיות נאמן ללקוחותיו, הוא אינו יכול לשדל לקוחות לקבל עבודה (ואף לא להעניק הנחה בהתאם לשיקול דעתו), עליו לכבד את המקצוע, אין הוא יכול לפרסם פרטים שנוגעים ללקוחותיו, הוא מחויב לנהל ארכיון מסודר עם סך המסמכים, אין הוא רשאי לעבוד עם אדם אחר שאינו נוטריון בעצמו ואין הוא יכול לחלוק בשכרו (למעט מקרים ספציפיים).

 מהו שכר הנוטריון?

כיוון שנוטריון הנו דמות שמאופיינת בשליחות ציבורית, שכר הטרחה אינו ניתן למשחק, אלא הוא קבוע בחוק הנוטריונים, כך שעבור כל שירות של נוטריון מצוין מחיר קבוע. שנדגים? עבור אימות חתימה יש לשלם כ167 ש”ח, עבור אישור נכונות תרגום יש לשלם כ209 ש”ח, עבור אישור נכונות העתק מסמך יש לשלם כ66 ש”ח, עבור אישור שפלוני נמצא בחיים יש לשלם 242 ש”ח ועבור אישור צוואה יש לשלם כ242 ש”ח.

 סמכויות הנוטריון לפי החוק

להלן סמכויות הנוטריון: לאמת חתימה, לאשר נכונות העתק של מסמך, לאשר נכונות תרגום, לאשר שאדם פלוני חי, לערוך העדה של מסמך סחיר, לאמת הסכם ממון, לאשר צוואה ללא עדים, לאשר נכונותה של רשימת מצאי, לאשר תצהיר וכדומה.

 שנסכם?

לאור הדברים, נוטריון הנו דמות חשובה שזוכה למתוח את הסמכויות ששמורות לעורך הדין הרגיל. מכאן שאם מחפשים להוסיף עניין, להחזיק בתפקיד מהותי ולאחוז בסטטוס יוקרתי בתחום המשפטים, הרי שבהחלט שווה לשקול זאת ברצינות, ולמרות שצריך להשקיע בניירת ובבירוקרטיה, יש לזכור שהקורס עצמו קצר וממוקד ולאחר מכן פותח צוהר לאפיק מרתק ומשמעותי.
נגישות

שליחת מסמכים לנוטריון

צרפו את המסמך הרצוי והשאירו פרטים נוספים. התרגום יתבצע על ידי עו"ד ונוטריון ובמידת הצורך יצור עמכם קשר להשלמת מידע נוסף. למען הסר ספק, הרמה המקצועית של השירות וזכויותיכם כלקוחות נשמרת גם כאשר המסמכים נשלחים כאן.

וקטור מאזניים
נוטריון אונליין זמין עכשיו!